
Kaggeholms folkhögskola erbjuder två utbildningar inom ämnet media, en inom TV-produktion och en journalistutbildning. Båda är tvååriga och yrkesutbildningar.
Media på Kaggeholm handlar om journalistik i teori och praktik. Vi vill ligga så nära verkligheten som möjligt med studier som förankras i praktiska projekt. Vi lägger stor vikt vid medieetiken och under grundåret läser vi även retorik, juridik och livsåskådning.
Under en stor del av vårterminen gör TV-linjens kursdeltagare praktik ute på olika redaktioner och produktionsbolag. Här kan du läsa om deras upplevelser i dagboksform. De skriver en vecka var. Klicka här för att läsa mer om eleverna och deras bakgrund.
Vincent gör praktik på Art 89
Måndag 29 mars
Jag gör praktik på produktionsbolaget ART 89. Är med på lite olika håll där, men min huvuduppgift nu är att vara produktionsassistent på inspelningen av Doktor Åsa, ett medicin och hälsoprogram som är inne på fjärde säsongen. Som kommer att gå på svt i höst. Idag hade vi inspelning på kvällen. Vi (eller jag ska jag säga) byggde om ett konferensrum till studio. Fäste upp backdrops och försökte få det att se snyggt ut.
Sen var det dags för inspelning. Åsa skulle göra ett test på fem gravida kvinnor, jag skötte bommen och satte ljuset. Övriga i teamet var inspelningsproducent Tord och fotograf Einar. Allt gick bra och vi var färdig filmade och nedriggade till klockan nio. Fick som tur var skjuts hem av Einar, för nu är jag trött och ska sova. Hörs imorn.
Jag frågade redaktör Lars vad vi gör här på ART?
”Ehh, nej vi gör…vi gör mjukporr Vincent”
Nicole Hulova gör praktik på Svenska barnprogram
Fredag 26 mars
Idag var det en lugn dag på kontoret på söder. Jag letade efter barn till matprogrammen, denna gång ska dom bo på Mallis! Jag letade efter svanska barn på Mallis. Fick tag på tre som jag ska kontakta. Och nu undrar ni säkert, varför Mallis? Jo, eftersom denna j-la snö har tagit över hela vår inspelning så vill producenten Oliver se lite grönt också, så dom ska dit och filma i två dagar...och är man bara praktikant så är man kvar här hemma i kylan...suck ;)
Hur som helst så lider min praktik mot sitt slut här, det har tyvärr visat sig att dom inte kommer att ha något för mig fram till sommaren som dom sa, så jag tar mitt pick och pack å drar ut på Idol-turnén! Roadtrip i fem veckor och där ska jag ingå i ett team som gör bl.a. inslagen. Jag ska livelogga, alltså skriva upp allt kul som sägs eller görs för att redigeraren sedan ska hitta rätt bland alla högar av band. Det bästa med detta är, jag kommer att få vara där det händer! Ser med spänning fram emot nästa praktikplats, som förmodligen är raka motsatsen mot "Skägget" :)
Dagens citat: "Allt är möjligt, det omöjliga tar bara lite längre tid"
Tack för mig-en jäkligt trevlig tjej ;)
Torsdag 25 mars
Idag var det inspelning av musikvideo, och det är färdiga låtar som sjungs av barn som det görs musikvideo på. Jag var typ allt-i-allo och idag även statist! Statist är inte riktigt min grej, men i höst får ni allt se både mig och min bil i Bolibompa :)
Det är kul och se hur fotografen Alma jobbar, och jag terrar henne med lite frågor med jämna mellanrum :)
Rätt lugn dag!
Dagens citat: "Jag vet inte vad jag vill, men jag vet vad jag inte vill"
Tjipp-tjohoo
Onsdag 24 mars
Idag begav vi oss till universitetet för inspelning av ännu ett inslag som vi kallar "labbet". Där mättes det grejer på ett annorlunda sätt. T.ex. Hur hög är musiken? Svar: 4st arga grannar som klagar. Eller hur mkt rymmer glaset? Svar: 5st klunkar....ja ni kanske fattar...bara fantasin sätter gränser! Till vår hjälp hade vi en kvinnlig statist som spelade professor. Även här kom mina inövade fiskeline-kunskaper till användning!
Det roligaste av allt är att jag har ju fått vara med och leka fram alla idéer till alla småinslag vi gör, och nu få jag se hur dom blir verklighet, det är skitkul!
Men självklart är det inte bara roliga saker som jag får göra, till detta hör att åka och hämta och lämna saker, handla saker, hänga på rekvisitaförrådet, springa upp och ner på ljud&bildmedias lastkaj mm. Det positiva i det negativa är att jag ALLTID träffar allas vår Bjoern på dessa ställen, och det är ju trevligt! :)
Dagens citat: "Livet är som en kontorsstol - det gäller att ha rätt inställning"
Tjingeling!
Tisdag 23 mars
Idag har det varit en lång dag! Vi har gjort två matprogram. Jag har fått ansvarområdet att ha hand om dom inslagen. Det går ut på att Jonas, som är programledare åker hem till ett barn (som vi valt ut) för att laga mat!
Barnet som är 4-6år får själv bestämma vad som ska lagas. Min roll i det hela är att vara inslagsproducent, se till att vi får med oss rätt marerial hem.
Idag hamnade vi hos en pojke på 4år som skulle laga blå pasta och grön köttfärssås :)
Allt gick fint, och med lite övertalning så stekte han köttfärsen (han tyckte att den skulle vara rå, huvudsaken var ju att den var grön!) Pastan vägrade han dock att koka...men hela karamellfärgen skulle minsann hällas i! Stakars Jonas, han blir alltid bjuden på maten av barnet i slutet av inslaget, så denna gång fíck han äta något som såg ut som möglig köttfärssås med knaprig blå pasta :) och det smakade också därefter. Men roligt var det!
Sen begav vi oss vidare till en tjej på 5år som bakade "hitta-på-muffins" tillsammans med Jonas. De innehöll chokladgodis, hallon och marshmallows. Hon bjöd även på en egenskriven sång som hon spelade gitarr till, så gulligt! Jonas fick ett bra avslut på dagen med goda muffins!
Dagens citat: "Det är bättre att vara hatad för den man är, än älskad för den man inte är"
Hejdå-lilltå!
Måndag 22 mars
Idag har det varit en skruvad dag! Det är väl så när man gör barnprogram :)
Vi har haft inspelningar ganska regelbundet under hela min praktikperiod, vi gör ett program som består av många småinslag, så som sketcher, matprogram, musikvideo mm!
Jobbar man tillsammans med Oliver så är INGENTING omöjligt! Han är grymt duktig på att göra verklighet av fantasin!
Jag älskar när man får tänka galet, och det kan jag säga: galet blir det!
Nåja, idag åkte vi hem till Oliver för inspelning av två sketcher. Vi kallar dom skäggsketcher. Huvudkaraktären som vi kallar "Skäggmannen" är en konstig filur som ibland är vän med sitt skägg och ibland är hans skägg ett riktigt busfrö.
Och det är där jag kommer in i bilden... Jag är experten på att "vara skägget" med hjälp av det hemliga vapnet: fiskelina!Jag kan utnämna mig till fiskeline-expert vid det här laget :)
Jag kan inte berätta exakt vad som händer i sketcherna, men ett litet smakprov: Skäggmannen å skägget bakar tillsammans, Skägget busar när Skäggmannen sover, målar honom i ansiktet med målarfärg, Skäggmannen försöker klippa av sig skägget, men skägget slingrar sig. Ja, det är några utav alla galna sketcher vi har gjort! Vi har jäkligt kul!
Imorgon är det dax för matlagning, och där kommer mitt "riktiga" ansvarområde in i bilden.
Dagen citat: "Hur lång en minut är beror helt på vilken sida om toalettdörren man befinner sig."
Tack å hej-galna grej!
Anna Lindblom gör praktik på Meter Film & Television
Fredag 19 mars
Sov som törnrosa i natt… Det känns så tryggt att sova på hotell! Gick ner och mötte upp Olle för en frukost sen var det dags att packa bilen igen och åka iväg till dagens inspelningsplats. Jag och Olle var på plats innan teamet för vi hade ganska mycket att förbereda! Men det var riktigt kul!
Eftersom jag behövdes på kontoret så hjälpte jag bara Olle att rigga ner men sen var det dags för mig att bege sig hemåt igen. Även denna dag blev det en snabblunch på Mc Donalds! Jag får äta morötter och bönor som fredagsgodis ikväll istället! Jag är så glad att jag hamnade på Meter film och Television! Jag gör min praktik här på Lyxfällan till i slutet av maj. Sen blir det en Italienresa och en sista vecka med järngänget i skolan! Sen ska jag ut i den stora mediavärlden!
// Anna
Torsdag 18 mars
Var på jobbet lite tidigare än vanligt och fixade i ordning det sista inför min lilla färd. Efter mycket pusslande fick jag tillslut in allt bagage i bilen, så jag kunde bege mig iväg. Plockade upp personen som skulle åka med mig och sen började vår trevliga resa. Vi mellanlandade på Mc Donalds för en snabblunch och sen begav vi oss in i dimman. Det var både jättehalt och jättedimmigt så vi körde väldigt försiktigt. Väl framme på plats var inspelningen i full gång så jag smög in och lyssnade i rummet bredvid tillsammans med Olle som också var inspelningsass. Efter det skulle vi iväg och göra ett ”moment” så hela gänget hoppade in i bilarna och så åkte vi iväg! Det blev en ganska lång dag som avslutades med en god middag på hotellet och en riktigt lååång dusch. Eftersom det är Sveriges kallaste vinter just i år så var jag lika kall som en isbit när jag kom in! Jag låg och läste ett tag och bara kopplade av. Började fundera på hur skönt det faktiskt är utan disk, tvätt och matlagning!!
God natt och dröm sött!
Onsdag 17 mars
Vaknade av solens härliga strålar och fågelkvitter!
Nej inte riktigt! Snöigt, dimmigt och – 14 grader. Skönt att jag idag mestadels ska vara inne på redaktionen och förbereda inför morgondagens färd! Det har rullat på som vanligt. Jag har gjort en packlista och checkat av så att allt kommer med imorgon. Det blir spännande! En ganska liten bil, med mycket packning plus en person till. Vi får se hur det går men det finns inte så många andra alternativ! Allt måste ju med! Det ska bli kul imorgon, det blir min första dag på inspelningsplats. Då ska jag vara inspelningsass och hjälpa till med att ”bygga upp” rekvisitan och se till så att allt klaffar. Idag har jag även hunnit med att bli utmanad av en kollega i ett arkadspel som han har världsrekordet i… Hur det gick?
Det gick inte bra alls!!!
Tisdag 16 mars
Samma start som igår! En god frukost på jobbet och sen full fart igen! Arbetsuppgifterna skiljer sig verkligen och något som jag redan känner att jag blivit mycket bättre på är att hålla koll på saker och ting. Ordning och reda är verkligen viktigt på en redaktion så att inte uppgifter faller mellan stolarna! Jag har alltid en lång lista som det både fylls på och försvinner saker ifrån. Hela tiden måste jag omprioritera så att de viktigaste sakerna blir gjorda först. Jag har blivit mer strukturerad och får mer och mer ansvar för varje dag som går, vilket känns jättekul! Eftersom jag inte kan avslöja så mycket så blir den här dagboken lite mer fokuserad på vad jag får ut och vill få ut av min praktikplats.
Idag blev huvuduppgifterna ärenden på stan samt en massa fix och förberedelser inför inspelning!
Måndag 15 mars
Säsong 8 som jag varit med och spelat in började sändas nu i torsdags. Så den här veckan blir det mest ”avslutning och uppföljning” av säsongen. Jag ska även nu börja arbeta med castingen inför säsong 9. Eftersom de första veckorna ser ganska likadana ut så skriver jag istället om en tidigare vecka här på reaktionen när det var lite mer action!
Nicole Hulova gör praktik på Svenska barnprogram
Fredag 26 mars
Kom till jobbet vid 08.45 och gick upp och hämtade en mumsig frukost som jag sedan åt vid min dator. Öppnade mailen och såg om jag hade fått in något nytt och trevligt. Det hade jag! Varje vecka börjar vi arbeta med ett nytt program här på reaktionen samtidigt som inspelningsteamet spelar in det som vi jobbade med veckan innan. Så vi ligger en vecka före kan man säga. Den här veckan är inspelningsplatsen en bit från Stockholm och nu på torsdag ska jag och en gäst i programmet ta oss dit med bil. Eftersom programmen inte har sänds än så kan jag inte avslöja vad jag gör här på kontoret. Men dagen har varit ganska hektisk och jag har haft mycket att göra. Allt ifrån research, fixa spons till att pyssla och göra rekvisita till programmet. Det var en stressig men kul dag där jag fick mycket gjort!!
Dag Ösgård gör praktik på UR
Fredag 12 mars
Idag har jag och Nettan suttit själva här på redaktionen. Katja och Olle har barn och jobbar ibland hemifrån, mailkorrenspondans har vi desto mer då.
Idag har grävt fram kontaktuppgifter till än så länge hemliga personer vilka vi vill bjuda in till programmet.
Jag har också varit Program Kontrollen och undersökt ett Digibetaband som eventuellt hade felaktiga tidskoder.
Sen har jag haft ett långt möte med en Projektledare som heter Magnus här på UR. Om två veckor ska jag fortsätta min praktik hos honom på ett projekt som ska sändas i SVT i jul.
Jag kommer jobba med resourch, klippning och eventuellt göra några inspelningar.
Det var min vecka!
Jag kan bara säga att UR är kanon. Det är mycket trevlig stämning här.
Jag kan varmt rekomendera er som börjar på Kagge till Hösten att söka praktik här.
Torsdag 11 mars
Dagen började med möte. Alla projektledare och projektledarssistenter var på plats. Ämnet var bildrättigheter. UR har ingått avtal med BUS(bildkonst upphovsrättt i Sverige). Alla verk som upphovsmän som är med i BUS skapat är går numer enkelt att använda i UR´s produktioner. En klumpsumma är betald och allt som krävs är att redovisa vila bilder man använder. Efter mötet ringde jag runt till nästa veckas intervjuare och frågade om dom funderat över bilder till programmet. Efter det ringde jag förlaget och kolllade om bilderna var friköpta, dvs om det fanns möjlighet att använda dom i programmet.
Sen var det dags för kickoff. Tennis stod på tapeten och vi begav oss till Kungliga tennishallen. Väl där blev det dubbel. Jag och Katja mot Olle och Anette. Priset var varsinn Gin och Tonic til vinnarlaget. Jag och Katja vann och priset delades ut på Scandic Park vid Humlegården. Där åt vi också och hade roligt och lärde känna varandra på redaktionen ännu bättre.
Det var en rolig dag.
Onsdag 10 mars
Onsdagar brukar jag kalla lilla julafton - inspelningsdagen. Det är den roligaste dagen på hela veckan. Allt hårt arbete under resten av veckan betalar sig när man ser hur bitarna faller på plats.
Det finns ett fast inspelningsteam med fotografer, ljussättare, bildproducent, VB med mera i studion. Det betyder att vi på redaktionen kan fokusera mycket på att se till att gästerna mår bra. Förklara för dom hur inspelningen går till, bjuda på kaffe osv.
När väl inspelningen är igång har intervjuarna hörsnäcka så att de kan bli guidade av Olle som är redaktör genom inspelningen.
Anette är skripta och klockar tiden medan jag och Katja i ganska lugn och ro kan sitta inne i studierummet och följa programmet live. Eftersom jag har fixat med bilderna får jag då och då hojta till om det råder oklarheter med någon bild.
Idag spelade vi in fyra program. Bland annat var Täppas, som är en gammal barndomshjälte, en av intervjuarna. Mikael Andersson som föddes utan armar och ben var en av gästerna. En inspirerande person som klarat av väldigt mycket trots sina fysiska begränsningar.
Efter en lyckad inspelningsdag kan jag gå hem för att imorgon fortsätta arbetet med nästa veckas inspelning.
Imorgon är det också kurs i huset om bildrättigheter, spännande. Sen ska vi på redaktionen spela tennis.
Tisdag 9 mars
Dan innan inspelning.
Det betyder att alla intervjumanus måste färdigställas.
Min roll är att efter samråd med intervjuare och redaktör skriva in var i manus bilderna ska vara.
Eftersom programet spelas in "Live on tape" är det viktigt att studieteknikern på ett enkelt sätt kan få fram bilderna under sändning gäller det för mig att vara nogrann med numrera bilderna och placera in dom i rätt mapp.
När bilderna är fixade är nästa steg att skriva ut manuskort.
Korten har intervjuarna med sig under sändning och där finns alla frågor ifall de kommer av sig.
Mitt i fixandet och donandet ringer dom nerifrån studion. Tydligen är VB-teknikern sjuk och ska ersättas av en vikarie.
Tydligen har inte vikarien erfarenhet av att spela upp rörligt material från DVD direkt i sänding. Detta är problem eftersom vi har tre olika videoklipp som ska spelas upp på detta sättet.
Jag får gå ner till Mediacenter och spela över dvd skivorna till Digibeta.
Nu är manuset färdigt inför morgondagen och jag kan lugnt åka hem och se fram emot morgondagens inspelningar.
Att tillägga är att Björn och Anna kom förbi här på kontoret alldeles nyss. Dom sitter nu och njuter av en varm UR kaffe samtidigt som jag skriver färdigt dagboken för idag.
Måndag 8 mars
Innan jag börjar skriva dagboken vill jag bara kort berätta om programmet: ”En bok, en författare” är ett intervjuprogram av klassiskt snitt. Det ska tipsa om non-fiction-bocker inom vitt skilda ämnen.
Det sänts fem dagar i veckan och visas tre gånger per dag.
Programmet finns att se på UR play: www.ur.se/play
Det är olika författare och intervjuare i varje avsnitt, både kända och okända ansikten.
Vi som arbetar på redaktionen är Katja (projektledare), Olle (Redaktör), Anette,(projektledarassistent) och jag.
Idag har jag letat fram bilder till de fem olika programmen som ska spelas in denna vecka. I samråd med intervjuare och redaktör får jag instruktioner om vad för bilder jag ska leta efter i bildbankerna.
Ibland behöver vi också rörliga bilder och eftersom det kostar mycket pengar om vi ska köpa material går stor tid åt att ringa till olika filmbolag och höra om vi inte kan få använda filmklipp gratis. I programmet om hämnd kom vi fram till att det vore kul att visa ett klipp ur Stig Larssons ”Män som hatar kvinnor”. Det är bara att börja ringa runt. Först filmbolaget, därifrån hänvisas jag till Svt, därifrån hänvisas jag tillbaka till filmbolaget sen till en annan person. Fem telefonsamtal senare får jag till slut tag på rätt person och ett godkännande, skönt.
Det roliga med att leta bilder är att man får chansen att sätta sig in i ämnena. Denna veckas program handlar om alltifrån seriemördare till den burmesiske politikern Aung San Suu Kyi, som suttit i husarrest i mer än 20 år och fick nobelpriset 1991.
Det är viktigt att hela tiden vidarerapportera vad man hittat för bilder till intervjuarna. De måste ha koll på läget inför sändning. Det blir mycket telefonsamtal och mailande fram och tillbaka. Det tycker jag känns bra just för att jag behöver öva på min strukturella sida.
Nu är klockan 18.00 och jag har precis hittat alla bilderna. Det får räcka med arbete för idag, imorgon ska jag sätta in bilderna i manus.
Lovisa Sirén gör praktik på Acne Film
Torsdag 4 mars
Idag har varit en bra dag. Förmiddagen spenderades med att hitta referensbilder till ett treatment för en rysk reklamfilm. Sedan har jag gått igenom och färdigställt det tillsammans med regiassistenten. Sedan har jag lagt upp ett klipp från TV-serien "Åh Herregud", som hade premiär i tisdags, på Acnes hemsida. Så där kan man gå in och kolla om man vill. Så har jag snackat långfilmsmanus i vanlig ordning. Det var allt!
Onsdag 3 mars
Det har varit en förkyld men skön dag.
Jag har klippt och synkat ljud till en film som är hemlig. Sedan har snackat lite manus och budat iväg en film till en filmfestival.
Tisdag 2 mars
Idag har jag jobbat med ett långfilmsmanus som är i produktion och snart ska börja filmas. Diskuterat ändringar och idéer med författaren.
Jag började läsa ett nytt manus till en annan långfilm också. Sedan har jag kollat på klipp från olika filmer på youtube för inspiration. Jag har även börjat researcha till ett program för SVT.
Jag åt Kelda tomatsoppa (tender tomato) till lunch ifall någon undrar.
Måndag 1 mars
Idag fick jag följa med Mediaplanet på inspelning. De skulle göra ett slags bröllopsreportage på ett slott i Bromma och min hjälp kunde eventuellt behövas.
Jag kände direkt NEEEEEEEJ. (Jag gillar inte bröllop).
Men höll god min.
Tyvärr kände jag inte att jag lärde mig speciellt mycket idag eftersom det var ungefär som när vi gjorde reportage i skolan. Och jag hade ju ingen speciell roll utom att hålla koll på tidskoder. Man kunde inte se tidskoderna på monitorn så jag fick mest chilla kan man säga. Nu sitter jag och tankar in bandet. Vi började klockan 8 och nu är klockan nio. Så det har varit en lång dag och jag är väldigt förkyld.
Någonting positivt med idag är att jag fått bekräftat att den här typen av TV inte är min grej.
Imorgon ska vi jobba med manus till långfilmen. Det känns fint.
Fredrik Hagström gör praktik på Svensk Filmindustri som gör julkalendern.
Fredag 26 februari
Idag är det fredag, vi släpade upp all utrustning i skogen, betade av 3-4 fyra scener, packade ihop och gick ner.
Nu ser jag fram emot en helg full av träningsvärk och ev. en eller ett par öl!
Till Lunch åt vi kryddig korv med rotfrukter och sås, ljudteknikern fick korvsås i ögat
Torsdag 25 februari
Idag har jag som vanligt dragit kabel, kopplat kabel och gjort rent kabel från snö.
Tomaz som är fotograf tyckte att jag borde skriva om honom och Micke som är B-fotograf i dagboken.
Själv är jag C-fotograf, så försök att lista ut vem som är vem i dialogen.
Så här lät det bredvid kameran idag;
A. - Jag undrad varför djur inte luktar svett!?
C. - Svettas djur då?
A. - Ja det gör de väll!?
C. - Men hundar svettas typ med tungan!?
A. - ?
B. - Det kanske är därför de har så dålig andedräkt!?
C. Ja... eller så beror det på att de äter bajs!?
Idag är det ju torsdag så till lunch serverades det pumpasoppa och pannkaka, det var gott men under förväntan.
Onsdag 24 februari
Ett genomgående tema för de senaste två veckorna är att det har varit molnigt och kallt, vi har då klagat på att vi frusit.
Idag sken solen för första gången sen inspelningen började (känns det som) , så vi klagade på att det var för varmt.
Sedan gick solen ner, vi frös, och allt var som vanligt.
En tradition är att efter var hundrade "slate"(=inspelad kameravinkel) så får man en flaska "champagne"(senast var det chapell hill, där av citattecknet).
Förra veckan gick vi över hundra "slates" och igår passerade vi tvåhundra. Så idag förväntade jag mig ännu en flaska men den uteblev. Vi får se om det blir någon imorgon.
Det serverades utsökta viltbiffar med potatisgratäng och beige sås under lunchen, det var gott.
Nu är klockan 22:40 så det här får räcka, nu ska jag laga mat!
Tisdag 23 februari
Till att börja med så vill jag be om ursäkt till alla er som otåligt väntade på den nya kaggepraktikdagboken i måndags.
Min praktik som C-fotograf på SF ser ungefär ut så här;
Man åker till inspelningsplatsen i en precis så stor bil att den inte klassas som lastbil.
Gott om utrymme till att lasta av, på, in och ut, samt oerhört smidig att parkera längs smala, snirkliga skogsvägar där vi har vissa locations men framför allt i stan kl. 20:30 en måndag.
Väl på plats ska det lastas av utrustning, lokaliseras strömkällor, kopplas ihop utrustning, dras kamerakabel, fixa något som krånglar, ställa fram en monitor till regissören och skriptan m.m.
Och allt ska helst ske på fem minuter!
Sedan, om allt fungerar som det ska, så är det repetition och tagning.
Min roll är då att innan och emellan tagningarna slänga ut "korvar" som B-fotot tar hjälp av för att ha koll på avstånd vid skärpedragningar.
Om man vill glorifiera det på något sätt så kan man också säga att jag är efterarbetets länk mellan ljud och bild, men eftersom vilken läs- och talkunnig person som helst skulle kunna göra det, så säger jag bara att jag slår klappan innan tagning.
Skulle jag sammanfatta det så kan man säga att jag är fotografernas assistent. Jag ska se till så att tekniken funkar, samt hämta saker som t.e.x. "äppellådor" (=lådor i småtrevliga storlekar att ställa förslagsvis kameran på), korvar och "easyrigg"( en väst med arm att hänga förslagsvis kameran på). Bland annat.
Efter tagning packar vi ihop, och sedan upprepar vi proceduren 5-10 gånger per dag.
Jag är medveten om att jag låter både uttråkad och bitter, men det är faktiskt ganska kul!
Det som då skiljer dagarna åt är inspelningstiderna, inspelningsplatserna, vädret, maten och humöret på inspelningsteamet (oftast är det dock glatt).
Till mitt försvar om den uteblivna måndagsdagboken, har jag inspelningstiderna att skylla på. Då inspelningen slutade vid 22:00 snåret, gick resterande delen av kvällen åt till att åka hem, äta, duscha och sova.
Inspelningsplatserna är dessvärre hemliga. Vad jag kan avslöja är att det förekommer skog, hotell och snö. Samt ett djur som bajsade på en av huvudrollsinnehavarna idag.
Vad jag har glömt att nämna för er/dig som läser (som inte går i min klass eller är min lärare) är att vi spelar in julkalendern.
Vilket gör dagens väder (jag tänker då på snön) helt perfekt för ändamålet, men också jävligt svårt att jobba i.
Man önskar att det inte var fem år sedan man tränade senast när man ska bära upp all kamerautrustning tvåhundrafemtiometer upp i skogen. Detta gjorde vi idag och det ska vi också göra på fredag, men mer om det då för nu orkar jag inte skriva mer.
/ Fredrik
Sara Andersson gör praktik hos dokumentärfilmaren Folke Rydén
Fredag 19 februari
Sista dagen den här veckan blev kanon. Kom in på kontoret vid 9-tiden och avslutade min del av ansökan. Färdigpillat i photoshop för den här gången :) Min research för den kommande produktionen börjar ta form, vi kommer att gå igenoom den på måndag. Jag och Marina hade ett lunchmöte med en utvärdering av min praktik så här långt. Kändes riktigt bra, jag kunde komma med en del önskemål om vad jag vill göra framöver och vi gick igenom mitt arbete så här långt.
På måndag kommer Folke tillbaka från en längre inspelningsperiod. Många möten med olika producenter, TV-kanaler och samarbetspartners väntar nästa vecka. Många, långa och roliga dagar väntar!
Over and out :)
Sara
Onsdag 17 februari
Den här veckan har tillägnats och kommer att tillägnas vår ansökan om bidrag till en kommande produktion. Så idag har jag bråkat med photoshop och kollat igenom produktionsbolagets alla gamla foton. Oj, vad dokumentärer FRP (Folke Rydén Produktion) har producerat. Rackarns. Enno var tillbaka idag och jag fick tillfälle att leka lite med kameran. En kul, annorlunda och skön dag idag. Hurra!
Tisdag 16 februari
Idag var Marina på ett morgonmöte tillsammans med Mattias Klum. Han är fotograf i flera av produktionerna vi jobbar med. Enno, han som är teknikansvarig är fortfarande ledig så det var tyst på kontoret fram till lunch. Jag gjorde klart med min del av ansökan till den nya produktionen och har under eftermiddagen jobbat vidare med ”den kommande filmen”. En hel del detektivarbete för att få fram all den informationen vi vill ha. KUL!
Måndag 15 februari
En lugn och skön första dag den här veckan. Marina som är produktionsledare, och jag, har jobbat fram en ansökan om bidrag till en ny produktion.
Jag har fortsatt min research till ännu en ny produktion, tyvärr kan och får jag inte berätta så mkt om den.
Hanna B gör praktik på Förkväll, TV4.
Fredag 12 februari
Fredag på Titan Television innebär fredagsfrukost. En härlig buffe står uppdukad i köket och alla redaktionerna samlas. Titans ägare håller varje vecka i ett möte där alla informeras om vad som rullar, hur det går för alla redakioner, status på kommadne produktioner, hur det går på pitchrundorna och annan allmän info som gör Titan till en enda stor redaktion där man har bra insyn i varandras projekt.
När mötet är slut och man ätit upp återgår alla till sina skrivbord eller in i olika möten.
Även denna dag möts vi av förstasidor på både Expressen och Aftonbladet. Det är skönt att vi kan hänvisa alla som ringer till TV4:s pressavdelning och Förkvälls producent, annars hade man på hetid suttit och förklartat situationen för olika tittare som ringer in och är oroliga eller vill dela med sig av sin åsikt.
Alla gäster är nu klara för kommande vecka och intervjuunderlag och research satte jag igång med på förmiddagen.
Vid 11 tiden blev hela Förkvälls redaktion inkallad på oanmält möte. Spännande nyheter som ännu är hemliga. Vad som händer ser man i programmet nästa vecka men alla är peppade att ge gärnet nu.
Innan luch klippte och märkte jag manuskort till dagens program som fredeagsredaktöre tog med sig till studion och dagens manusmöte.
Eftermiddagen fortsatte med manus och frågeunderlag till kommande veckas program och vidare researchade jag temagäster till kommande veckor.
Torsdag 11 februari
Gårdagens program generarade i nästintill tittarrekord, en nöjd producent mötte oss imorse.
Efter att vi plöjt igenom vad som står i alla tidningar satte vi igång med dagens arbete.
Dagen har gått åt till att boka in och researcha gäster till kommande program. Det är en strykande åtgång på kändisar, temagäster och ämnen.
Det sista har planerats inför fredagens program och måndagsplaneringen börjar avslutas.
De utvalda "gör om mig" gästerna för de tre kommande veckorna kom till redaktionen på eftermiddagen för genomgång och för att synkas.
Jag har även gjort en förberedande telefonintervju med ett eventuellt blivande ekonomicase.
Onsdag 10 februari
Ettan på Expressen idag skriker "Elisabet Höglund sparkad". Som förståeligt är detta en stor grej. Förkvällsredaktionen samlas i ett möte där vår producent berättar vad som egentligen hänt, hur vi går vidare, hur vi ska förhålla oss till alla frågor, hur vi ska omforma manus och fortsätta göra ett bra program. Spännande med lite action men alla här är dock väldigt lugna.
Efter förmiddagsmötet återgick alla till sitt men det är klart att det surrades en hel del. Manus skulle skrivas om och det var en del ändringar som var tvungna att göras eftersom kvällens program skulle sändas med enbart två programledare.
Alla veckans dagar har olika teman i programmet och för var dag finns det förinspelade inslag som är ämnesrelaterade. Det är minst ett team som i princip är ute heltid med inslagsinspelning. För att logistiken ska fungera så rapporteras alla inplanerade inspelningar till projektledaren som håller i produktionsplanen. Idag har jag samlat ihop det som är planerat för kommande veckor vidarebefordrat det till Förkvälls projektledare.
Under dagen har det inkommit ett flertal samtal från tittare med olika åsikter, ganska kul men tillsist så tröttnar man på alla som anser att just deras åsikt är värd att framföras.
Inför torsdagens program var de en av producenterna som kläckte en rolig och annorlunda ide, det jobbades snabbt för att få den att gå i lås och det gick vägen.
Jag gav mig av till studion och var där en timme före sändningsstart. Det var bra stämning och glada gäster. Kul att känna att man har varit riktigt delaktig i innehållet som går ut i rutan. Det blev ett riktigt bra program och alla är peppade att visa att detta inte är en motgång utan snarare något som leder till motivation att bli bätrre.
Tisdag 9 februari
Dagen har gått åt till att leta locations till inspelning av inslag som ska göras denna och nästa vecka. Jag har pratat med inbokade kommande gäster för att ge den sista infon och alla detaljer inför deras medverkan.
Som jag nämnde igår så ska allt gå via kanalen för godkännande och det är många samtal fram och tillbaka för att beslut ska kunna fattas. Idag har jag suttit i telefon med TV4 under stora dela av förmiddagen.
Vid lunch kom klippta inslag från redigeringen, personporträtt vi spelade in förra veckan på våra drömkillar, dessa skulle kikas på och godkännas. Efter vissa ändringar blev det fina porträtt.
Jag skrev under eftermiddagen underlag till kändisintervjuerna för torsdagens och fredagens program. Strax före 16 tiden gav vi oss av från redaktionen till studion, jag och redaktören som är kändisgästansvarig. Tisdagar i studion är jämförelsevis lugna dagar, med mycket förinspelat material i form av inslag och förhållandevis lite gäster, två kändisgäster (som alltid) och en tema gäst och igår vår ekonom. Så lugnt är det ingen annan dag. Under sändning satt jag i kontrollrummat och assisterade tisdagsredaktören i det hon behövde.
Måndag 8 februari
Härlig start på måndagmorgonen. När jag gick igenom helgens skörd av inkomna mail hade det trillat in ett trist mail med ett avhopp inför onsdagens program. Det var inte en vanlig gäst som ska bli intervjuad i soffan utan en gäst vi har producerat ett inslag på. Det ställde till det i planeringen och förmiddagen gick åt till att boka om och trixa. Tack och lov hade vi förra veckan bunkrat och spelat in inslagen för två veckor framöver. Det löste sig genom att flytta fram nästa onsdagsgäst till denna veckan men resulterade i att det blev en lucka nästa onsdag istället. Under eftermiddagen lyckades jag på kort varsel boka in inslagsinspelning (upplägg, locations, team) till på torsdag med en gäst som nu kommer medverka i nästa veckas onsdagsprogram. Problemslösning är kul!
Jag castade även killar till torsdagsprogrammens dejting tillsammans med torsdagsredaktören, skrev efter det profiler på de killar vi valt att skicka iväg till producent och kanal för godkännande.
Jag och tisdagsredaktören träffade potentiella ekonomigäster och efter det mötet skrev jag profiler på dem och även de gick vidare till producent, samarbetspartner och kanal för beslut. Den tiden som fanns över gick åt till ytterligare fix och trix med gästinbokningar inför kommande program, vi hann även med ett researchmöte, där vi pratade igenom hur uppgiftsfördelningen ligger så att alla dagar får lika mycket stöd.
Samuel Wänglöv gör praktik på produktionsbolaget LOOP
Torsdag 4 februari
Lugn dag idag, hade några representanter från Nike på besök på eftermiddagen så alla var ganska fokuserade inför det mötet. Nike ska vara med som sponsor för ett projekt och ville se lokalerna och hur vi jobbar. Så det var kul med en liten rundvandring och sen möte med dom. En hel del timmar spenderades som vanligt vid redigeringen, ett nytt projekt har landat på mitt bord, så det verkar bli en del enmansteam arbete för min del med “Vi Bilägare”, ska ut och filma tester av bilar osv. Riktigt kul med ett helt eget projekt.
Utöver det så färdigställdes gårdagens inspelning av “Trashtalk” och skickades till 4an.
Så en ganska vanlig dag på LOOP.
Onsdag 3 februari
Inspelning på kvällssidan innebär lång arbetsdag. Dels lång på grund av all riggning av studio och dels för att man behöver vara kvar längre än vanligt. Det positiva är ju att man får spela in det sista man gör på dagen och det är ett skapligt ljus i slutet på tunneln.
Så idag blev det först nedrigg och sen upprigg av studion idag, igen. Börjar dock gå på rutin nu, så det går rätt fort. Har även fortsatt med LOOPs showreel, den ska vara klar på fredag så det är fullt ös med den. Ja, förutom det så är det en del diskussion kring 2 nya program, hur formen ska vara, vilka programledare vi ska ha, hur vi ska fylla programmen också vidare. Så det har varit en vanlig dag på jobbet helt enkelt.
Over and out.
Tisdag 2 februari
Idag var det en lite annorlunda dag, vi har haft möten med olika framtida kunder, vi har filmat en reklamfilm/informationsfilm åt ett företag, vi har haft “brainstorm möte” för ett nytt TV program som TV4-sport vill ha och vi håller på och jobbar med showreel för LOOP.
Jag sitter och går igenom gammalt material från 12 olika hårddiskar för att klippa ihop en så kallad showreel, en kort sammansättning av vad LOOP har gjort för produktioner, som sen ska visas för kunder. Så det är kul att jag har fått det uppdraget (intryckt mellan allt annat jag har på mitt bord).
Det som är kul med att vara på ett litet produktionsbolag (vi är 5 personer med mig) är att man får mycket ansvar, man får testa på allt och det jobb jag gör hade inte hunnits med om jag inte var där. Dom blir alltså “tvungna” att ge mig ett stort ansvar och det är kul.
Jag är där som kameraman och redigerare, men redan har jag varit med i redaktionella möten, producent möten, bildproducerat och teknisk support.
Så jag rekommenderar varmt ett mindre produktionsbolag.
All for now.
Måndag 1 februari
Spännande dag som vanligt på LOOP. Trillade in runt 9-tiden tillsammans med en jobbarkompis, aningen försenade båda två då vi fastnade vid Östermalmstorg på grund av överbelastning av tunnelbanesystemet. Som tur är finns det mycket att göra, så vi slapp glida lite innan vi börja jobba. Jag gick raka vägen in i studion då det ska bytas back-drop, ändras ljussättning och flytta kameror inför onsdagens inspelning av “Trashtalk” för TV4-sport och hockeykanalen.se. Då vi kör med 4 remote-kameror (fjärrstyrda) och en axelkamera så kan jag ställa in alla kameror själv, vilket underlättar då det slipper bli rörigt med folk i studion, det finns med andra ord EN fördel med en liten studio.
Så fort den var klar var det dags för lite datasupport till redaktionen innan måndagsmötet.
Denna dagens möte var väldigt intressant då många nya programidéer har kommit upp (vad kommer jag inte berätta, det får ni se på TV4 samt TV4-sport under våren), vilket innebär en hel del fotografjobb för mig. Efter mötet var det snabbt in i redigeringen för att klippa klart en reklamfilm till IBX som vi filmade förra veckan, samt klippa klart ett pilotavsnitt av en kommande Sport frågesport (arbetsnamn).
När jag suttit i redigeringen ca 5 timmar var det dags att vara datasupport igen, vilket numer är en av mina dagliga arbetssysslor.
That´s my monday.
Bjoern Holmgren, gör praktik på produktionsbolaget Mediabruket
Fredag 29 januari
Veckans sista dag blev en fixardag. Stillbilder skulle beställas från Nationalmuseum, kostymer skulle återlämnas till uthyrningen, bandare skulle hämtas från ett annat produktionsbolag och material skulle tankas in och loggas. Det innebar en bilburen praktikant. Jag gillar när det händer grejor och kontoret kan lämnas för äventyr ute i verkligheten. Det känns som en rolig avslutning på veckan och det är skönt med en sådan dag inför helgen med ledighet. Tyvärr kan jag inte följa med till de inspelningar som sker i Halmstad söndag-tisdag, vilket är tråkigt, men jag får istället se fram emot inspelningar på Stockholms slott och Kalmar slott nästa vecka. När jag nu tar långhelg vet jag att jag sedan med säkerhet har åtta-tio dagars sammanhängande jobb framför mig.
Nu önskar jag alla dagboksläsare en riktigt trevlig helg och lämnar över till nästa dagboksförfattare, Samuel Wänglöv.
Torsdag 28 januari
I dag tog praktikanten välförtjänt ledigt. Vad härligt det är att vara sin egen!
Onsdag 27 januari
Ingen rast och ingen vila. I dag har jag tankat in det material vi skjutit de senaste dagarna och loggat det för vår redigerare. I övrigt stod en del kontorsarbete på schemat inkluderande hotell-, flyg- och tågbokningar. Den som är mest praktikant när han dör vinner!
Tisdag 26 januari
I dag sköt vi de sista scenerna på Tidö slott, först några kompletterande för programmet om Karl XI och sedan scener för Gustav III. Det blev en lång dag med ganska mycket väntan. Håruppsättningar och sminkning à la 1700-tal tar längre tid än att rigga, det får bli dagens assistentlärdom. Efter nedriggning, packande av bilar och hemfärd var jag slutligen hemma vid 22-tiden. Två nätter på ett slott är en trevlig upplevelse, men den egna sängen är ändå bäst. God natt!
Måndag 25 januari
Den 25 innebär inte lön för en stackars studerande praktikant, utan bara mer arbete. Idag har vi haft ett litet team att arbeta med, endast en handfull praktikanter. Vi har spelat in scener med Karl XI och hans blivande gemål Ulrika Eleonora. Det har blivit mycket kånkande av rekvisita och teknik igen - samt en inte alls obetydlig teatralisk insats från undertecknad, haha. Som Karl XI:s hejduk gör jag entré i det historiska tv-skrået. Kvällen avslutas med biljard, vilket är naturligt när man bor på ett slott. Vi har varit lite oroliga för Cluedo-infall idag. Vem vet när Överste Senap plötsligt ligger mördad med ljusstaken i biljardrummet...? Överlever jag har vi bara en dag kvar på Tidö. Imorgon kväll återvänder vi hem och då blir det till att tanka in och strukturera materialet för min del.
Söndag 24 januari
Uppstigning 05:00. Idag åkte vi till Tidö slott för att spela in rekonstruktioner till det historiska program vi producerar. En tidig morgon följdes av en lång dag. Tre dagar kommer vi att vara borta och första dagen var den längsta. På Tidö skjuter vi material till två program, dels Karl XI (1600-talet) och Gustav III (1700-talet). Teamet består av inslagsproducent, fotograf, en rekvisita-/statistansvarig samt en bunt statister. Under dagen har vi haft 15-20 statister i tidstypiska kläder. Vi har också haft ytterligare ett par anställda från produktionsbolaget för att få ihop allt. Efter en effektiv, men lång dag går jag nu till sängs efter tio timmars inspelningar. Jag har roddat bakom kameran med både teknik och rekvisita. Det finns mycket att göra i bakgrunden och det är alltid lika kul att se hur mycket man kan fuska för tv-tittarnas bästa... ;)
Samuel Andersson, gör praktik på Melodifestivalen 2010
Fredagen den 22:e januari 2010.
Sista dagen på veckan, och dags att kontrollera att allt än under kontroll inför nästa. Har dubbelkollat med ljud, fotograf, statister osv. Lunchmöte tillsammans med Sofia (praktikant) och inslagsproducenten Jesper som skall leda måndagen och tisdagens inspelningar. Han har inte varit med något i planeringen vi höll därför en genomgång för honom av manus och allt annat som är värt at veta. Jesper och jag jobbade tillsammans under förra veckans inspelningar så jag litar på att det här blir minst lika bra. Under dagen var jag även med på möte ang. de publikaktiviteter som kommer att vara i arenorna (ballonger osv.) och nej, jag kommer inte behöva varken lägga ut eller blåsa upp några sådana. Efter mötet åkte jag en vända till rekvisitaförrådet och fixade lite saker inför inslagen, gick snabbt och enkelt.
Nu är dagen slut och jag laddar för morgondagens ”Tillfälligt avbrott”, SVT:s personalfest där alla anställda runt om i landet blivit inbjudna till. I och med detta tackar jag för mig här och kastar över stafettpinnen till Bjoern Holmgren, nästa veckas dagboksskribent!
Torsdagen den 21:e januari 2010.
Ännu en förberedelsedag inför nästa veckas inspelningar. Idag har jag och min praktikantkollega Sofia jobbat vidare med att få ihop statister som vill och kan ställa upp och när det var dags för hemgång var vi i princip klara. Under dagen hanns även två olika möten med. Ett där vi tillsammans med smink och kostym ansvariga gick igenom behov inför nästa vecka. Ett annat där vi punkt för punkt i manus gick igenom hela mellanakternas utförande tillsammans med de tekniskt ansvariga. Skall verkligen bli kul att se hur allt blir i praktiken sedan. Utöver detta fortsatte jag med diverse andra uppgifter för program ett. Gick hem klockan halv 6, måste varit den tidigaste hemgången sedan jag började.
Onsdagen den 20:e januari 2010
Började dagen med att på vägen till SVT köpa de sista sakerna som behövde för dagens repetition med Dolph. Väl framme på redaktionen var det bara att ta tag i arbetet som fanns kvar sedan igår. När redaktörens praktikant kom in efter några ärenden på stan hade vi (hon, producenten, innehållskoordinatorn och jag) ett möte där hon och jag fick ett ännu större ansvar för nästa veckas inspelningar. Vi fick en genomdragning om hur läget ser ut, vilka som är kontaktade och vilka personer som måste kontaktas. Listan blev lång med saker att beta av de närmasta dagarna.
Efter lunch ägnade jag flera timmar åt att jobba med Dolphs nummer. Mycket jobb för något som kommer att bli så litet.
Dagen fortsatte med avbockningar på ”att göra”-listan med några få avbrott varav ett då jag skulle följa Dolph till Nyheternas smink där han skulle fixas till inför pressträffar. Alltid lika roligt när man skall försöka hitta i SVT:s korridor. Efter lite ledsagning så klarade vi det också!
Nu måste jag sova och ladda för morgondagen.
Tisdagen den 19:e januari 2010
Började dagen med något så annorlunda som en tur till ett byggvaruhus. Det var dags att inhandla material till Dolphs framträdande. I morgon är det repetition av hans nummer och allt måste finnas. Resten av arbetsdagen bestod till stor del av möten, först lunchmöte med ”innehåll” där vi än en gång gick igenom vad som behövs fixas innan första deltävlingen. Efter det var det dags för PTG-möte (programteknisk genomgång). Där samlades representanter från Melodifestivalens alla delar för att gå igenom de olika deltävlingarnas alla moment för att se vad som behöver styras upp.
Efter PTG-mötet gick vi några stycken och tittade på årets scen som fortfarande är under konstruktion i SVT:s stora dekorverkstad. Sjukt stor och mäktig scen redan nu, trots att den inte alls är klar.
Nu ikväll har vi haft dagens höjdpunkt, (det hela redaktionen väntat på) årets kickoff! Tillsammans åt vi korv, drack öl och dansade till årets tävlingsbidrag – och kanske det bästa av allt – tittade på ett första grovklipp på avsnitt nr 1 av inslagen vi filmade förra veckan. Otroligt roligt att se skörden av förra veckans hårda slit, hoppas och tror att tittarna kommer att gilla det! Om inte annat så tycker vi som gjort det om humorn…
Nu skall här sovas och laddas för morgondagens repetition med Dolph, det här blir spännande!
Måndag den 18 januari 2010
Kom in till redaktionen strax innan nio och det rådde redan fullt liv. Förra veckan spelade vi in årets humorinslag tillsammans med Dolph Lundgren, en hektisk, men otroligt rolig vecka. Efter en sådan vecka var jag idag tvungen att göra lite efterarbete. Började med en tur till SVT:s stora rekvisita-förråd för att lämna tillbaka all rekvisita vi använt. När jag kom tillbaka var jag med en stund vid inspelningarna av årets artistpresentationer, men att stå titta på det hade jag inte tid med i många minuter. Tillbaka på redaktionen satte jag igång med förberedelser inför ett framträdande som Dolph skall göra vid första deltävlingen i Örnsköldsvik. Framträdandet skall repas i slutet av veckan och jag och han gick igenom vad som behöver fixas inför det. Jag bokade replokal och planerade inköp. Tror att det kommer bli en riktigt häftig del i programmet så håll utkik!
Dolph är förövrigt otroligt rolig att jobba med och som exempel på hans personlighet har jag idag beställt t-shirtar som han skall ge till hela teamet som jobbade med honom förra veckan.
Vid fyra hade vi på innehållsdelen redaktionsmöte där vi gick igenom vad som står på schemat den kommande tiden. Jag fick nya uppdrag och jobbade sedan vidare med att förbereda nya inslagsinspelningar som går av stapeln nästa vecka. Innan jag gick hem vid klockan åtta så hade jag fixat statister och massa andra saker som är sköna att ha klart för att minska risken för stress i sista stund.
Eftersom det här är min första dag jag skriver vill jag bara passa på att berätta hur otroligt bra jag trivs på min praktikplats. Har massor att göra – och älskar det. När jag vaknade upp i lördags (min första helt lediga dag sedan jag började den 4:e januari) kände jag inte en lättnad över att vara ledig utan snarare en saknad och rastlöshet, ett ganska bra betyg så här långt.
Nu skall jag ladda för en ny dag, hörs i morgon!
/Samuel
